BP Akaryakıt Dağıtım ve Pazarlama

borç ödeme

BP, dünyanın en büyük petrol ve petrokimya gruplarından biridir
Ana faaliyet alanları, ham petrol ve doğalgaz arama ve üretimi; rafinaj, pazarlama, ikmal ve nakliye; petrokimya ürünleri imalat ve pazarlamasıdır. Gaz&Enerji ve güneş enerjisi üretimi alanlarındaki faaliyetlerini de genişleten BP, operasyonlarını Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Uzakdoğu ve Afrika’da sürdürmektedir.

BP ve Amoco şirketleri, 1998 yılının Ağustos ayında, dünya çapında birleşeceğini kamuoyuna duyurdular. Ve birleşme, 1 Ocak 1999 tarihinde gerçekleşti. Bu suretle dünyanın başlıca enerji ve petrokimya gruplarından biri olarak merkezi Londra’da bulunan BP, sektördeki yerini almış oldu.

Birleşmeden sonraki sermaye ve pazar değerleri, şirketi, İngiltere’nin en büyük, dünyanın ise en büyük üç akaryakıt şirketinden biri konumuna yükseltti. Bu sürece paralel olarak BP ve Mobil, Avrupa’da gerçekleştirdikleri güçbirliğini sona erdirdiler.

BP, 1999 yılının Mart ayında dünyanın önde gelen şirketlerinden ARCO’yu bünyesine katmaya karar verdi. Ve bu satın almayla BP, Asya gaz pazarında da büyük ilerlemeler kaydetti; ABD’de bir kıyıdan diğerine uzanan tüm perakende pazarlarına erişim olanağı sağladı. ARCO’nun uluslararası varlıklarının eklenmesi BP’nin küresel portföyünü de önemli ölçüde kuvvetlendirdi. Şirket için bu anlaşmanın önemi, gelecekteki büyüme için sunduğu dev potansiyeldi.

Akaryakıtın yanısıra, küresel yağ faaliyetlerinin marka etkisini ve büyüme potansiyelini güçlendiren bir adım olarak BP, Burmah Castrol’ü satın almayı kabul ettiğini 2000 yılının Mart ayı içinde açıkladı. Satın alma işleminin ardından Burmah Castrol, BP’nin lider madeni yağ markası haline geldi ve Burmah Castrol ürünleri hem perakende satış noktalarına, hem de BP’nin tüm dünyadaki müşterilerine sunulmaya başlandı.

Yeni marka, yeni logo, yeni değerler
BP, dünyadaki hızlı gelişime ve yeni ekonomiye uyum sağlamak amacıyla 2000 yılında küresel ölçekte bir değişim sürecine girdi. Bu sürecin ilk adımı olarak yeni bir marka ve logo oluşturuldu. BP’nin tüm dünyada günde 10 milyon kişiye sunduğu, petrol ve doğalgazdan güneş enerjisine kadar bütün enerji çeşitlerinin dinamiğini yansıtmak hedefiyle yaratılan yeni Helios logosu, şirketin “çevreye duyarlı”, “ilerlemeye açık”, “yenilikçi”, “performansa odaklı” yeni marka değerlerini temsil etmektedir.

BP ve yeni küresel vizyonu
Dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi olan BP’nin 2000’li yıllara yönelik yeni vizyonu, “petrolün ötesinde” konsepti etrafında oluşturulmuştur. Dünya çapında 400 istasyonunda güneş panellerinden yararlanan BP, tüketicilerine “petrolün ötesinde yenilikler” sunan, uluslararası bir enerji şirketidir.BP, dünyanın değişik bölgelerinde, insan sağlığına zararlı yakıt emsiyonlarını azaltarak hava kirliliğinin önlenmesine katkıda bulunmak amacıyla Temiz Yakıtlar Projesi’ni uygulamaya başlamıştır. Hava kalitesinin yerel olarak çözüme kavuşturulmasını esas alan proje çerçevesinde, yoğun kirlilik yaşayan şehirlerde kurşun emsiyonlarının azaltılması öncelikli hedef olarak belirlenmiştir.sohbet rüya tabiri - güzel sözler - islam fm - ıspartakule - nöbetçi noter - kelebek sohbet - esenyurt korsan taksi