• info@trsorgula.com
  • 0850 850 0505

HABER DETAYI

26 Ağustos 2019 10:42

icra sorgulama

icra sorgulama

Ülkemizde milyonlarca kişinin banka ve diğer kurumlara borcu bulunmaktadır. Bu doğrultuda birçok kişinin adliyelerin icra dairelerinde açılmış dosyaları bulunmaktadır. Gelmeyen tebligatlar, muhtara bırakıldığı için haberi olmayan vatandaşların, bu tarz durumlarında, borçlarını ve haklarında açılmış bir icra dosyası olup olmadığını öğrenebilecek en hızlı yöntem e-devlet kapısı olmaktadır.

İcra dosyası var ise hangi adliyede olduğunu, dosya esas numarasını ve ne zaman açıldığını görebileceği uygulamayla, birçok konuda zaman avantajı sağlamaktadır. Özellikle Türkiye’de borçlardan endişe duyan vatandaşlar, icra dosyası sorgulama işlemi ile önlemlerini alabilir, sorunlarının çözümlenmesi için bilgi sahibi olabilir. Bu ve bunun gibi işlemlerin en hızlı çözümlenmesi için e devlet kapısı kaliteli bir interaktif hizmet sunmaktadır.

İcra Sorgulama İşlemi E-Devletten Nasıl Yapılır?

E devlet kapısına üyeliği olan herkes icra sorgulama işlemini rahatlıkla yapabilmektedir. E devlet kapısı şifresi olan kişi, T.C. kimlik numarası ve şifresiyle ilk olarak e-devlet girişini yapmak durumundadır. Detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak için iki yöntem bulunmaktadır. Birinci işlem doğrudan arama noktasında icra dosyası yazıldığında karşımıza çıkan icra dosyaları yazısına tıklayarak sağlanmaktadır.

E devlet kapısından icralarını sorgulamak isteyen kişi ikinci yöntem için, ana sayfada yer alan e hizmetler yazısına tıklaması gerekmektedir. Ardından “Adalet Bakanlığı” yazısı tıklanmalıdır. Bu yazı tıklandığı karşınıza Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri çıkacaktır. İcra sorgulamak isteyen kişiler, bu linki tıklayarak mevcut icralarını sorgulama işlemi yapabilmektedir.

E-Devlet Kapısıyla Başka Neler Sorgulanmaktadır?

E devlet kişinin bütün özlük bilgilerinin kişi tarafından ulaşabileceği bir kamu hizmetidir. Bu kapsamda kamuda kişinin sahip olduğu bütün bilgiler, e devlet tarafından yine kişiye sunulmaktadır. Sadece icra dosyasını ya da trafik cezasını sorgulamak için değil, kendisi hakkında öğrenmesini istediği tüm bilgelere e devlet üzerinden ulaşmaktadır.

E devlet kapısının sunduğu hizmetler arasında, soy ağacı araştırma hizmeti dahi bulunmaktadır. Kişi yine kendisine bir miras bırakılıp bırakılmadığını, e devlet üzerinden öğrenebilmektedir. Sefer sırasında göreve gidip gitmeyeceğini e devlet üzerinden görmektedir. Ücretsiz ikametgah adresi veya trafik polisi tarafından çekilmiş aracın nerede olduğundan kamu ile ilgili tüm meseleler e devlet kapısında bulunmaktadır. Bu e devlet kapısına giren kişiler bu hizmetlerden istedikleri gibi yararlanmaktadır.

İcra Sorgulama İşlemi Dosyada Bir Değişime Sebep Olur mu?

E devlet kapısı üzerinden yapılan sorgulama işlemleri kişinin sayfasında her hangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır. Bu noktada e-devlet bir işlem hizmeti değil, bilgi verme sistemi olarak kullanılmaktadır. Çoğu kez insanların dikkatli araştırma yapmaya çekindiği hizmet, vatandaşlara kolaylık sağlamak için hizmet vermektedir. Bu noktada kişiler, her hangi bir sıkıntı çekmeden bu hizmetten yararlanabilmektedir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
sohbet - forever rose