• info@trsorgula.com
  • 0850 850 0505

HABER DETAYI

26 Ağustos 2019 10:38

Mahkeme Sorgulama

Mahkeme Sorgulama

Ülkemizde dava hakkında alınan tebligatlarda adresten kaynaklı sorunlar yaşanmaktadır. Bu yüzden boşa ödenen ceza faizleri ya da tutuklu yargılamalar gibi sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Bu tarz sorunların önüne geçmek için her vatandaşın hakkında açılan bir davanın ya da mahkemenin günü bilme sorumluluğunu yerine getireceği yeni kanallar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi e-devlet Resmi telefon numarası olan 118 80 üzerinden kişinin kimlik bilgileri ile hakkında açılan mahkemeleri öğrenmesi sağlanmaktadır.

Kişinin mahkeme sorgulamaları için daha kapsamlı bilgi alması için UYAP üzerinden girilen mahkemeleri ve sonuçlarını görmek için e-devlete kayıt olunmaktadır. E-devlet üzerinden mahkeme sorgulama kişinin hakkında açılan dava dosyaları takip edilmektedir. Ayrıca mahkeme günü öğrenme isteyen kişilerde bu tarihi e-devlet üzerinden öğrenmektedir. Mahkemelerinin gününü kaçırarak veya davaların takibinden haberdar olmayan kişilerin birçok konuda avantaj elde etmesi için bu kuruma üye olması gerekmektedir.

E-Devlette Mahkeme İçerikleri Görülmekte Midir?

E-devlet üzerinden mahkemenin günü, konusu, davalı ve davacı taraflar görülmektedir. Bunun dışında ki mahkeme içerikleri, tutanakları, sanık, katılan ya da şahitlerin ifadeleri görülmemektedir. Her ne kadar UYAP üzerinden bu bilgiler dava dosyasına internet üzerinden işlense de bu bilgilere açık şekilde ulaşım sağlanamamaktadır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

 

PTT üzerinden aktif kullanılan cep telefonu ve kimlik bilgileri ile e-devlet şifresi alınmaktadır. Bu şifre düşük bir ücret karşılığında verilmekte olup, internet sayfasına girildiğinde değiştirilmektedir. Daha sonra ki zamanlarda e-devlet şifresini unutmuş kişilerin, tekrardan şifre almak için, Ptt’ye başvurması gerekmektedir. Ayrıca yeni uygulama ile PTT şubesine tekrardan gitmeden şifre yenilenmesi yapılmaktadır.

E-Devlet şifresinin alımı ile ilgili yeni uygulamada, sadece daha önceden şifre almış kişiler yararlanmaktadır. E-devlet sayfasına girerek şifremi unuttum seçeneği girilmektedir. Buradan yapılan yönlendirmelerde, özel kimlik bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler doldurulup cep telefonuna gelen şifre ile e-devlete tekrardan şifre yenilenmesi yapıp, kayıt olunmaktadır.

E-Devlet Uygulamasıyla Hangi İşlemler Yapılmaktadır?

E-devlet uygulamasına ülkemizde yaklaşık 35 milyon kişi kayıtlı olmaktadır. Verilen bu hizmet kapsamında 332 kurum kayıtlı olmaktadır. Ve bu kurumların verdiği ortalama hizmet sayısı iki bin yirmi yedi civarıdır. Bu hizmetlerden yararlanmak için e-devlet sistemine üye olmak vatandaşların aldıkları kamu hizmetleri arasında fayda kazanmalarına yardımcı olmaktadır.

İnternet üzerinden UYAP’tan girilen birçok bilgiye e-devlet üzerinden ulaşılmaktadır. Bu hizmetler kapsamında, sigorta ödemeleri, KYK kayıtları, trafik cezaları, icra sorgulamaları, dava sorgulamaları, soy ağacı tespiti, hastane randevuları, pasaport başvurusu gibi birçok yeni uygulama hizmeti sorulmaktadır. Bunlar arasında en önemlisi kişinin hakkında açılmış mahkeme ya da dava dosyaları olmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
sohbet - forever rose