• info@trsorgula.com
  • 0850 850 0505

HABER DETAYI

26 Ağustos 2019 10:34

Trafik Ceza Sorgulama

Trafik Ceza Sorgulama

Trafiğe çıkan sürücüler, bilerek veya bilmeyerek birçok hata yapmakta ve yapılan hatalar sonucunda trafik cezası alınmaktadır. Kimi cezalar sürücünün bilgisi dahilinde olurken, kimi cezalardansa sürücünün haberi olmamaktadır. Sürücülerin haberi olmadan kesilen cezalar da mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Sürücüler trafik cezalarının olup olmadıklarını trafik ceza sorgulama ile öğrenebilmektedir. PTT, EGM ve e-devlet üzerinden ceza sorgulama yapılabilmektedir.

Farkında Olmadan Yapılan Trafik Cezası Sorgulama

Araç plakasına yazılan cezaları e-devlet üzerinden sorgulayanlar, kendisine ve araca ait bilgileri doğru girdikleri takdirde, kesilen cezayı görebilmektedir. Online olarak plakadan gerçekleşen trafik cezası sorgulama farkında olmadan yapılan trafik hataları hakkında da bilgi vermektedir. Teknolojinin gelişmesi sorgulama ve ödeme işleminin kolaylaşmasını sağlamıştır.

Sorgulama sonucu adına kesilmiş olan trafik cezasını görenler, cezalara itiraz edebilmektedir. Kanuna göre 15 gün içerisinde kesilen cezaya itiraz etme hakkı bulunmaktadır. 15 günün geçmesi gibi bir durum karşısında, yapılan itirazlar geçersiz sayılmaktadır. Trafik Mahkemeleri, kesilen cezalara yapılan itirazlarla ilgilenmektedir. Birçok şehirde kamera yöntemi ile trafik izlenmekte ve cezalar kuralları ihlal eden sürücülere kesilmektedir.

Trafik Cezası Ödeme

Trafik kurallarına uymayan sürücülere kesilmiş olan cezaları belirtilen tarihlerde ödemek gerekmektedir. Trafik cezası kesilen sürücüler, seçmiş oldukları birçok yöntem ile ödemeyi yapabilmektedir. Anlaşmalı bankalardan ödeme yapılabileceği gibi PTT şubelerinden veya internetten kredi kartı ile ödeme gerçekleştirilmektedir. Trafik cezalarını erkenden ödeyen sürücülere, avantajlı indirimler uygulanmaktadır.

15 gün içerisinde ödeme yapmayanlar, indirimden faydalanamamakta ve indirim sadece 15 gün içerisinde ödeme yapanları kapsamaktadır. Trafik cezasını zamanında yatırmayanlar, %5 oranında gecikme zammını da ödemek zorundadır. TC. kimlik numarası ile ödemeler yapılmakta ve yapılan ödeme sonucunda makbuz verilmektedir. Trafik cezasını ödemek için PTT’yi tercih edenler kredi kartı ile ödeme gerçekleştirememekte, sadece nakit ödeme kabul edilmektedir.

Online Olarak Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

Trafik cezaları online bir şekilde sorgulanabildiği gibi online ödemeler de geçerli sayılmaktadır. Online ödemelerde kredi kartı geçerli olmakta ve erken ödeme gerçekleştiği takdirde indirimlerden faydalanılmaktadır. Güvenli ve hızlı bir şekilde gerçekleşen trafik ödemeleri, son derece pratiktir. Bilgisayar veya cep telefonundan internete girilerek gerçekleşen trafik cezası ödemesi, saniyeler içinde yapılmaktadır.

Kendisi için en uygun yöntemi seçen sürücüler, herhangi bir problem yaşamadan ödemelerini gerçekleştirmektedir. Üzerinde trafik cezası olup olmadığını merak edenler için online sorgulama, büyük kolaylıktır. Sorgulama yapan kişinin kendisine ait kimlik bilgilerini girmesi gerekmektedir. İstenilen bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde girildiği takdirde, sorgulama ve ödeme yapılmaktadır.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
sohbet - forever rose